Πέμπτη, 13 Αυγούστου, 2020

ΑΕΜ:Μεγάλη νίκη στη Φιλοθέη Άρτας

Φιλοθέη – Μεσολόγγι 0-3
Ό,τι κέρδισε στην πρεμιέρα στην Καλαμπάκα, η ομάδα της Φιλοθέης το απώλεσε σήμερα στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι του πρωταθλήματος με το Μεσολόγγι. Η ομάδα της Άρτας υπέκυψε στην ΑΕΜ από την οποία γνώρισε την ήττα με 3-0.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Πένσα στο να γίνεται αποδέκτης στο δεύτερο δοκάρι της μπάλας και να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή στην κάτω γωνία του Βαρέλη. Από το γκολ και μετά η Φιλοθέη προσπάθησε να βγει μπροστά αλλά άφησε τα νότα της εκτεθειμένα και κινδύνευσε να δεχτεί και άλλα γκολ από τις γρήγορες αντεπιθέσεις των αντιπάλων. Στην επανάληψη και στο 52΄ και πάλι ο Πέντσας έφυγε ανάμεσα από τους δύο τελευταίους αμυντικούς της Φιλοθέης και με σουτ έκανε το 2-0.

Δυο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν και άλλη ατυχία, αφού σε μια φάση στο κέντρο τραυματίστηκε στο γόνατο ο Θεμελής και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η νίκη των φιλοξενουμένων εδραιώθηκε στο 61΄ με το Δενδρινό να διαμορφώνει με κοντινό πλασέ το 3-0.
Παρά τη βροχή, να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 200 φιλαθλοι, μεταξύ αυτών και μερικοί από το Μεσολόγγι.