Η πόλη μας αποκτάει τακτικά δρομολόγια αστικού ΚΤΕΛ μέσα στο κέντρο της! Συγκεκριμένα ο Δήμος Αγρινίου ξεκινάει την εφαρμογή του προγράμματος «Συν-κοινωνία», σε συνεργασία με το Αστικό ΚΤΕΛ Αγρινίου Α.Ε. Είναι ένα πρόγραμμα που θα βελτιώσει σημαντικά την ποιότητα ζωής των κατοίκων αναβαθμίζοντας την κυκλοφορία στο κέντρο της πόλης, με δρομολόγια ανά 30 λεπτά και το ελάχιστο δυνατό κόστος εισητηρίου, ήτοι 0,50 λεπτά. Πρόκειται για συνέχεια της προσπάθειας που είχε ξεκινήσει ο Δήμος Αγρινίου και είχε σχεδιάσει σε συνεργασία με το Αστικό ΚΤΕΛ, την λειτουργία γραμμών mini-bus. Από φέτος ξεκινάει η εφαρμογή του προγράμματος «Συν-κοινωνία», με το οποίο δημιουργούνται δύο (2) γραμμές Αστικής Συγκοινωνίας ενώ αυξάνονται τα δρομολόγια στα Τοπικά Διαμερίσματα του Δήμου Αγρινίου. Ειδικότερα: Εντός του πολεοδομικού συγκροτήματος Αγρινίου θα δρομολογηθούν δύο νέες αστικές γραμμές.
ΓΡΑΜΜΗ Μ1 «Πανεπιστήμιο – Άγιος Κωνσταντίνος» (Έναρξη 1η Νοεμβρίου 2008)
Η Αστική Γραμμή mini bus Μ1 «Πανεπιστήμιο – Άγιος Κωνσταντίνος» είναι εν μέρει νέα γραμμή, δεδομένου ότι υποκαθιστά σε έναν βαθμό την υφιστάμενη Γραμμή «Άγιος Κωνσταντίνος – Παναιτώλιο». Συνδέει, στα άκρα της διαδρομής της, τον οικισμό Αγίου Κωνσταντίνου με την ευρύτερη περιοχή του Πανεπιστημίου Αγρινίου – Εργατικών κατοικιών Αγίου Ι. Ριγανά, διερχόμενη από το κέντρο.
Η προτεινόμενη διαδρομή της Αστικής Γραμμής Μ1 είναι η ακόλουθη: Αγίου Κωνσταντίνου – Αμφιλοχίας – Ελ. Βενιζέλου – Βάρναλη – Μπότσαρη – Σουλίου – Ηρ. Πολυτεχνείου – Δαγκλή – Μαβίλη – Κυριαζή – Γληνού – Οινέως – Χαρ. Τρικούπη – Πυλήνης – Σεφέρη – Λαμπέτη – Σικελιανού – Εργατικές Κατοικίες Αγίου Ι. Ριγανά – Σκόπα – Καλύβα – Γοργοποτάμου – Β. Παναγοπούλου – Θεοτοκοπούλου – Αγίου Χριστοφόρου – Δημοτσελίου – Παπαστράτου – Ελ. Βενιζέλου – Ιωνίας – Αγίου Κωνσταντίνου.
Η Γραμμή θα εξυπηρετεί συνολικά τριάντα-τέσσερις (34) στάσεις (πλην της Αφετηρίας).
ΓΡΑΜΜΗ Μ2 «Αστυνομία – πλ. Δημοκρατίας – Άγιος Χριστόφορος» (Έναρξη 1η Μαρτίου 2009)
Η Αστική Γραμμή mini bus Μ2 «Αστυνομία – πλ. Δημοκρατίας – Άγιος Χριστόφορος (Δύο Ρέματα)» θα συνδέει τον υφιστάμενο σταθμό Υπεραστικών ΚΤΕΛ, τον μελλοντικό νέο σταθμό του ΟΣΕ, το ΙΚΑ, το νέο κτίριο της Αστυνομίας και τις γειτονιές δυτικά της Ε.Ο. (Αη Βασιλιώτικα), με τις βορειοανατολικές γειτονιές της πόλης.
Η Αφετηρία της θα είναι επί της οδού Τσιτσιμελή.
Η προτεινόμενη διαδρομή της Αστικής Γραμμής Νο. 2 είναι η ακόλουθη: Τσιτσιμελή – Κυριαζή – Γληνού – Υπόγεια διάβαση Ε.Ο. – Αστυνομία (νέο κτίριο) – προέκταση Κυριαζή – Επισκοπής – Αγγελοκάστρου – Πολυζωίδη – Τερτσέτη – Παπαιωάνου – Αναστασιάδη – Μπαιμπά – Γρίβα – Μακρή – Εθν. Αντίστασης – Καπ. Δία – Πατρ. Καλλίνικου – Παλλάδος – Άγιου Χριστόφορου – Κολοκοτρώνη – Αντύπα – Υψηλάντη – Σταίκου – Σαλάκου – Δαγκλή – Καλλέργη – Τσιτσιμελή.
Η Γραμμή θα εξυπηρετεί είκοσι-εννέα (29) στάσεις (πλην της Αφετηρίας)
· Τέλος σε ότι αφορά τις περιαστικές γραμμές θα βελτιωθεί η εξυπηρέτηση με αύξηση δρομολογίων σε δύο ήδη λειτουργούσες περιαστικές γραμμές που συνδέουν την πόλη του Αγρινίου με τα Τ.Δ. Καλυβίων, Αγίου Γεωργίου καθώς και με το Τ.Δ. Αγίου Νικολάου και Λιαγκέικα. Οι γραμμές αυτές θα λειτουργούν και με την συνδρομή των Δήμων Αγγελοκάστρου και Παρακαμπυλίων αντίστοιχα δεδομένου ότι θα εξυπηρετούν και Τ.Δ. της επικράτειας τους
ΓΡΑΜΜΗ Μ1 «Πανεπιστήμιο – Άγιος Κωνσταντίνος» (Έναρξη 1η Νοεμβρίου 2008)
Η Αστική Γραμμή mini bus Μ1 «Πανεπιστήμιο – Άγιος Κωνσταντίνος» είναι εν μέρει νέα γραμμή, δεδομένου ότι υποκαθιστά σε έναν βαθμό την υφιστάμενη Γραμμή «Άγιος Κωνσταντίνος – Παναιτώλιο». Συνδέει, στα άκρα της διαδρομής της, τον οικισμό Αγίου Κωνσταντίνου με την ευρύτερη περιοχή του Πανεπιστημίου Αγρινίου – Εργατικών κατοικιών Αγίου Ι. Ριγανά, διερχόμενη από το κέντρο.
Η προτεινόμενη διαδρομή της Αστικής Γραμμής Μ1 είναι η ακόλουθη: Αγίου Κωνσταντίνου – Αμφιλοχίας – Ελ. Βενιζέλου – Βάρναλη – Μπότσαρη – Σουλίου – Ηρ. Πολυτεχνείου – Δαγκλή – Μαβίλη – Κυριαζή – Γληνού – Οινέως – Χαρ. Τρικούπη – Πυλήνης – Σεφέρη – Λαμπέτη – Σικελιανού – Εργατικές Κατοικίες Αγίου Ι. Ριγανά – Σκόπα – Καλύβα – Γοργοποτάμου – Β. Παναγοπούλου – Θεοτοκοπούλου – Αγίου Χριστοφόρου – Δημοτσελίου – Παπαστράτου – Ελ. Βενιζέλου – Ιωνίας – Αγίου Κωνσταντίνου.
Η Γραμμή θα εξυπηρετεί συνολικά τριάντα-τέσσερις (34) στάσεις (πλην της Αφετηρίας).
ΓΡΑΜΜΗ Μ2 «Αστυνομία – πλ. Δημοκρατίας – Άγιος Χριστόφορος» (Έναρξη 1η Μαρτίου 2009)
Η Αστική Γραμμή mini bus Μ2 «Αστυνομία – πλ. Δημοκρατίας – Άγιος Χριστόφορος (Δύο Ρέματα)» θα συνδέει τον υφιστάμενο σταθμό Υπεραστικών ΚΤΕΛ, τον μελλοντικό νέο σταθμό του ΟΣΕ, το ΙΚΑ, το νέο κτίριο της Αστυνομίας και τις γειτονιές δυτικά της Ε.Ο. (Αη Βασιλιώτικα), με τις βορειοανατολικές γειτονιές της πόλης.
Η Αφετηρία της θα είναι επί της οδού Τσιτσιμελή.
Η προτεινόμενη διαδρομή της Αστικής Γραμμής Νο. 2 είναι η ακόλουθη: Τσιτσιμελή – Κυριαζή – Γληνού – Υπόγεια διάβαση Ε.Ο. – Αστυνομία (νέο κτίριο) – προέκταση Κυριαζή – Επισκοπής – Αγγελοκάστρου – Πολυζωίδη – Τερτσέτη – Παπαιωάνου – Αναστασιάδη – Μπαιμπά – Γρίβα – Μακρή – Εθν. Αντίστασης – Καπ. Δία – Πατρ. Καλλίνικου – Παλλάδος – Άγιου Χριστόφορου – Κολοκοτρώνη – Αντύπα – Υψηλάντη – Σταίκου – Σαλάκου – Δαγκλή – Καλλέργη – Τσιτσιμελή.
Η Γραμμή θα εξυπηρετεί είκοσι-εννέα (29) στάσεις (πλην της Αφετηρίας)
· Τέλος σε ότι αφορά τις περιαστικές γραμμές θα βελτιωθεί η εξυπηρέτηση με αύξηση δρομολογίων σε δύο ήδη λειτουργούσες περιαστικές γραμμές που συνδέουν την πόλη του Αγρινίου με τα Τ.Δ. Καλυβίων, Αγίου Γεωργίου καθώς και με το Τ.Δ. Αγίου Νικολάου και Λιαγκέικα. Οι γραμμές αυτές θα λειτουργούν και με την συνδρομή των Δήμων Αγγελοκάστρου και Παρακαμπυλίων αντίστοιχα δεδομένου ότι θα εξυπηρετούν και Τ.Δ. της επικράτειας τους