Πέμπτη, Μάιος 23, 2019

Έχασε το ματς, κέρδισε τον Ντουάρτε!

Ήττα από τον Άρη 2-1 για τον Παναιτωλικό, πράγματα και θαύματα ο νεαρός Πορτογάλος!

Τελευταίο εντός έδρας ματς απόψε τόσο για τον Παναιτωλικό όσο και για τον Τραϊανό Δέλλα (μετά την ανακοίνωση αποχώρησής του από την ομάδα), με τους Αγρινιώτες να υποδέχονται τον Άρη σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο ματς με το συγκρότημα του βορειοελλαδίτη τεχνικού να θέλει να κλείσει τις εντός έδρας υποχρεώσεις με νίκη καπαρώνοντας κατά πολύ την έκτη θέση, στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας σε μια καλή χρονιά για το σύλλογο του Αγρινίου.

Με τον Γιαννακόπουλο κάτω από τα γκολπόστ αλλά και τον Ντουάρτε ξανά στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Τρ. Δέλλας την ίδια ώρα που στην ενδεκάδα του Άρη υπήρχε ο παλιός γνώριμος «μάγος» Νίκολας Μαρτίνες σε μια αναμέτρηση που οι δύο ομάδες ήθελαν να αποζημιώσουν τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες παίζοντας ελεύθερα και χωρίς σκοπιμότητες.

Καλύτερα μπήκε ο Άρης στο παιχνίδι και έλεγξε το ρυθμό του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Παντελίδη με συνδυαστικό ποδόσφαιρο άρχισαν να γίνονται απειλητικοί στην εστία του Γιαννακόπουλου την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός έδειχνε να έχει χάσει τη μάχη στο χώρο του κέντρου και δε μπορούσε επί της ουσίας να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Το κοντινό σουτ του Μαρτίνες (5’) υποχρέωσε τον πορτιέρο του Παναιτωλικού στην πρώτη καλή επέμβαση του αγώνα ενώ δέκα λεπτά μετά ο Άρης απείλησε ξανά με σουτ του Γκαρσία. Το γκολ ψηνόταν για τους Θεσσαλονικείς που πατούσαν πολύ καλύτερα από τον αντίπαλό τους στο τερέν και στο 18’ ο παλιός γνώριμος Νίκολας Μαρτίνες πλήγωσε την παλιά του ομάδα εκμεταλλευόμενος ωραία προσπάθεια του Ντιγκινί από τα πλάγια και ασίστ στον σκόρερ.

Παρά το προβάδισμα του Άρη, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει μιας και οι αγρινιώτες είχαν πρόβλημα στην τελικά πάσα ενώ όσες (ελάχιστες) φορές η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Κουέστα οι αμυντικοί των κίτρινων έδιωχναν με χαρακτηριστική ευκολία.

Κάποιες ωραίες προσπάθειες του Ντουάρτε δεν είχαν αποτέλεσμα και ο Άρης κρατούσε πολύ εύκολα το υπέρ του προβάδισμα, χωρίς πάντως να καταφέρει να απειλήσει ξανά σοβαρά την εστία του Παναιτωλικού σε ένα πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με τον Άρη προηγούμενο -δίκαια- στο σκορ καθώς ήταν η καλύτερη ομάδα στο χόρτο στο πρώτο μέρος απέναντι σε ένα μάλλον νωθρό και χωρίς επιθετικές ιδέες Παναιτωλικό.

Υπνωτισμένος φάνηκε να μπαίνει και στην επανάληψη ο Παναιτωλικός με αποτέλεσμα ο Άρης να καταφέρει να απειλήσει δυο φορές μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (46’ Ρόουζ, 47’ Γκαρσία και λάθος του Γιαννακόπουλου που παρά λίγο να κοστίσει).

Στην πρώτη αξιόλογη επίθεση του Παναιτωλικού όμως στην αντίπαλη εστία οι αγρινιώτες ισοφάρισαν με τον καλύτερό τους παίκτη Ντουάρτε που με όμορφο πλασέ στην κίνηση έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και τις ευκαιρίες να δημιουργούνται εκατέρωθεν.

Μπαϊροβιτς(50΄) , Γκαρσία (51), Ντιγκινί (62’, 67΄), δεν κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους σε ένα ματς που είχε πλέον αποκτήσει ένα ροκ ρυθμό και τα συστήματα είχαν πάει… περίπατο.

Ο Γιαννακόπουλος (79’) υποχρεώθηκε στην απόκρουση του αγώνα σε κοντινή κεφαλιά του Ντιγκινί, ο Λουσέρο (82’) με απευθείας κόρνερ προσπάθησε να πετύχει το γκολ του αγώνα με τον Κουέστα να επεμβαίνει και να διώχνει δύσκολα και πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο νεοεισελθώνΓιουνές με κοντινό πλασέ έβαλε ξανά τον Άρη μπροστά στο σκορ.

Το δυνατό σουτ του Μανά (88’) πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα στην τελευταία προσπάθεια του Παναιτωλικού να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Άρη να φεύγει νικητής από το Αγρίνιο με 2-1 παίρνοντας μια άτυπη ρεβάνς της ήττας του στον πρώτο γύρο από τους αγρινιώτες με το ίδιο σκορ.

Εν κατακλείδι, ο Παναιτωλικός απόψε ήταν νωθρός στο πρώτο μέρος, παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερος στην επανάληψη, έχασε όμως από μια καλύτερη και ποιοτικότερη ομάδα, κερδίζοντας πάντως το χειροκρότημα του κόσμου του μετά τη λήξη του αγώνα, στην τελευταία εντός έδρας «παράσταση» για φέτος.

Αν κάτι κρατάει ο Παναιτωλικός από το σημερινό παιχνίδι, είναι αναμφίβολα η εξαιρετική παρουσία του Ντουάρτε που έκανε μια πολύ μεστή εμφάνιση συνδυαζόμενη μάλιστα με γκολ, με τον 19χρονο παίκτη του Παναιτωλικού να δείχνει ότι ξέρει… καντάρια μπάλα και να κερδίζει το χειροκρότημα και την αποθέωση από τον κόσμο του Αγρινίου σε πολλές στιγμές του παιχνιδιού. Σωστές μεταβιβάσεις, καθαρό μυαλό, μάτια σε όλο το γήπεδο και ωραίες συνεργασίες ήταν κάποια από τα χαρακτηριστικά του νεαρού παίκτηπου αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και τη νέα σεζόν, θα κινήσει τα βλέμματα πολλών ομάδων…

Συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μπαϊροβιτς (81’ Μανά), Μάζουρεκ (63’ Γκούγκα), Ντίας (κιτρ.), Αμαράλ, Λουσέρο, Τσιγγάρας, Μαλής, Λιάβας (46’ Μαρινάκης κιτρ.), Ντουάρτε, Μιχάι

Άρης:Κουέστα, Σόουζα (κιτρ. 72’ Τζανακάκης), Ντιγκινί, Λάρσον, Γκαρσία (68΄Φετφατζίδης), Μαρτίνες (83’ Γιουνές), Ματίγια, Σιώπης, Βέλεθ (κιτρ.), Κορχούτ, Ρόουζ