Κυριακή, 24 Ιανουαρίου, 2021

Κόλλησε στο μηδέν- Κέρδος ο Λεντέσμα

Παναιτωλικός – Λάρισα 0-0 στο τελευταίο φιλικό

sup-panai-larisa-filiko12

Ισόπαλος χωρίς τέρματα τελείωσε ο τελευταίος φιλικός αγώνας του Παναιτωλικού με αντίπαλο τη Λάρισα. Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα τεστ προετοιμασίας σε Κέρκυρα και Τρίπολη (όπου το τελικό σκορ ήταν το 2-2), αυτή τη φορά το παιχνίδι που παρακολούθησαν οι περίπου 3.000 φίλαθλοι του Παναιτωλικού δεν είχε γκολ ενώ δεν μπορεί να πει κανείς ότι οι δύο ομάδες ενθουσίασαν το κοινό με την απόδοσή τους.

Το ξεκίνημα του Γ. Ματζουράκη με τους Τομανέ και Μαρκόβσκι ως επιθετικό δίδυμο μάλλον δε λειτούργησε όπως θα περίμενε ο έλληνας τεχνικός μιας και ελάχιστες φορές οι αγρινιώτες απείλησαν στο πρώτο μέρος με το πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι να είναι εμφανές για τους κιτρινομπλέ απέναντι σε μια ΑΕΛ που επέλεξε να πάει το παιχνίδι στη δύναμη, προσέχοντας περισσότερο την άμυνά της και προσπαθώντας –χωρίς επιτυχία- να απειλήσει στην κόντρα επίθεση.

Μια καλή φάση με το σουτ του Μαρκόβσκι να φεύγει άουτ για τον Παναιτωλικό (5’) κι άλλη μια για τη Λάρισα με τον Βαρέλα να προσπαθεί ανεπιτυχώς να νικήσει τον Κυριακίδη (38’) ήταν ότι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος σε ένα ημίχρονο όπου ο Παναιτωλικός είχε μια ανούσια υπεροχή χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Στο δεύτερο μέρος και ιδιαίτερα μετά την είσοδο του νεοφερμένου Λεντέσμα η εικόνα της ομάδας του Αγρινίου άλλαξε σαφώς προς το καλύτερο μιας και από τα πόδια του αργεντινού βγήκαν αρκετές φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία με τον λατίνο μέσο να εντυπωσιάζει αν μη τι άλλο στο ντεμπούτο του στο ρόλο του οργανωτή σε ένα ημίχρονο όπου οι ευκαιρίες για γκολ ήταν σαφώς περισσότερες για τον Παναιτωλικό (61’ φάουλ Φερέιρα λίγο άουτ, 71΄σουτ Λεντέσμα απέκρουσε ο Ξενοδόχοβ, 82’ κεφαλιά Μουνιός από σέντρα Λεντέσμα λίγο άουτ, 85’ κεφαλιά Μουνιός από σέντρα Πάουλο λίγο άουτ, 88’ Πάουλο χάνει το τετ- α- τετ).

Από την πλευρά της η Λάρισα (που για ογδόντα λεπτά αγωνίστηκε με την αρχική της ενδεκάδα και τον Αγγ. Αναστασιάδη να κάνει μαζεμένες τις αλλαγές στο τέλος) είχε μια πολύ καλή στιγμή προς το τέλος (88’) με τον Περέιρα να σταματάει εξ επαφής το σουτ του Κουτσιανικούλη.

Συμπερασματικά, αν θέλουμε να μιλήσουμε για κάποιο κέρδος στο  σημερινό φιλικό αυτό δεν ήταν άλλο από το ντεμπούτο του Εμάνουελ Λεντέσμα ενώ από τους… παλιούς ηγετική ήταν η παρουσία του Μάρκος Πάουλο που ξεχώρισε σε όλο το ενενηντάλεπτο που αγωνίστηκε.

Εν αναμονή της έναρξης του νέου πρωταθλήματος (που αν δεν αλλάξει ξανά κάτι ξεκινάει το επόμενο Σαββατοκύριακο), ο Παναιτωλικός στο τελευταίο του φιλικό έδειξε πως θέλει ακόμη δουλειά προκειμένου να φτάσει στο επίπεδο που θα τον κάνει να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω στη φετινή σεζόν με τον Γ. Ματζουράκη να καλείται να βρει τη χημεία και το ταίριασμα μεταξύ παλιών και νέων.

• Τραυματίας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Παπάζογλου μόλις στο 24ο λεπτό (έγινε αναγκαστική αλλαγή) και μένει να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματός του.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης (76’ Κριστιάνο), Κούσας, Μάκος, Κλέσιο (80’ Κουτρομάνος), Τσοκάνης, Παπάζογλου (24’ λ.τ. Ρότσα), Πάουλο, Φερέιρα (64’ Λεντέσμα), Τομανέ, Ουάρντα (88’ Ρόσα), Μαρκόβσκι (64’ Μουνιός).

ΑΕΛ: Ξενοδόχοβ, Ναβάρο, Γιοβάνοβιτς, Μονιάκης, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ντέλετιτς, Αναστασόπουλος, Γκόλιας, Φατιόν, Φάρκας. Στο 80’ μπήκαν ως αλλαγοί οι: Κουτσινανικούλης, Μαρουκάκης, Ουρτάδο, Ντοντό, Λαμπρόπουλος, Ρέντζας, Κάπος.