Δε δυσκολεύτηκε ο Αίολος Αστακού να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του, επιβαλλόμενος άνετα του Ηρακλή Κοζάνης με 78-66. Οι παίκτες του Νίκου Βουρνά, είχαν από πολύ νωρίς προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους φιλοξενούμενους που είχαν σήμερα μάλλον μεγαλύτερο κίνητρο από τους αντιπάλους τους, να μην μπορούν να αντιδράσουν σε κάποιο σημείο της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφεραν, ουσιαστικά, ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, αλλά τώρα… τρέχει για την παραμονή.
Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Μεταμόρφωση Βόλου, η οποία υπέταξε στην έδρα της και τη Βόνιτσα, με 83-76. Οι παίκτες του Μυριντζή, είχαν καταφέρει να έχουν για 30 λεπτά τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, συγκεντρώνοντας διψήφιες διαφορές, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Εκμεταλλευόμενοι ίσως την χαλάρωση των γηπεδούχων, επιχείρησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, αλλά δεν έφτασαν στο σημείο να πιέσουν τόσο ασφυκτικά, με τη Μεταμόρφωση να γνωρίζει άλλη μία επιτυχία, στο δρόμο για την παραμονή.
Τα αποτελέσματα:
Καστοριά – Πρωτέας Γρεβενών 78-60
Σιάτιστα – Μελίκη 94-85
Μεταμόρφωση Βόλου – Βόνιτσα 83-76
Αίολος Αστακού – Ηρακλής Κοζάνης 78-66
Διόσκουροι Κοζάνης – Καρδίτσα 64-72
Αγρίνιο – ΑΕΛ (19/4)
Πανεδεσσαϊκός – Νίκη Βόλου 56-80
Τα φύλλα αγώνα:
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 78-66
Δεκάλεπτα: 24-16, 51-37, 64-50, 78-66
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος
Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγεώργος 1, Πανάρας 13 (3), Σταμόπουλος 5 (1), Ψάλτου 15 (1), Πέτας, Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 4, Πάππος 15 (1), Χουλιαράς, Καλισώρας 9 (3), Λυμπάρης 8, Δουρούκης 4.
Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Πουλιώνης, Τσακμάκης 12, Γιαννουζάκος 6 (2), Αζής 8, Καρέντζος, Παπούλιας 21, Γιαννούλης 19.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΒΟΝΙΤΣΑ 83-76
Δεκάλεπτα: 31-11, 45-28, 63-52, 83-76
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας
Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγεώργος 19 (5), Ζήσης 4, Παπούλιας 20 (1), Νάνης 9 (1), Σκαμαγκάς 5, Παλάσκας 10 Γιωτόπουλος 4, Διανέλος 9, Αγκρής 3 (1).
Βόνιτσα (Μπαλάσκας): Τσιτσώνης 20 (6), Παπανελόπουλος 2, Μπουρσινός 5(1), Μανδαλάκης 43 (3), Μαζαράκης 4, Κόκκαρης 2.
Βαθμολογία (σε 22 αγώνες):
1. ΑΕΛ 42 (21-0)*
2. Αίολος Αστακού 42 (20-2)
3. Καστοριά 39 (17-5)
4. Αγρίνιο 35 (14-7)*
5. Μελίκη 33 (11-11)
6. Διόσκουροι Κοζάνης 33 (11-11)
7. Μεταμόρφωση Βόλου 32 (10-12)
8. Καρδίτσα 32 (10-12)
9. Πρωτέας Γρεβενών 31 (9-13)
10. Ηρακλής Κοζάνης 31 (9-13)
11. Νίκη Βόλου 30 (8-14)
12. Σιάτιστα 30 (8-14)
13. Βόνιτσα 27 (5-17)
14. Πανεδεσσαϊκός 22 (0-22)
23η αγωνιστική (5/4):
Πρωτέας Γρεβενών – Σιάτιστα
Μελίκη – Μεταμόρφωση Βόλου
Ηρακλής Κοζάνης – Βόνιτσα
Καρδίτσα – Καστοριά
ΑΕΛ – Διόσκουροι Κοζάνης (1/4)
Νίκη Βόλου – Αγρίνιο
Αίολος Αστακού – Πανεδεσσαϊκός