Σπουδαία νίκη με 60-50 για τον ΑΟ Αγρινίου μέσα στις Σέρρες απέναντι στους Ίκαρους, μια απο τις πρωτοπόρες ομάδες του πρωταθλήματος.
Την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου που επιβλήθηκε στο ΔΑΚ Σερρών των αήττητων στην έδρα τους και εκ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας Ικάρων Σερρών με σκορ 60 – 50. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Αγρινίου έφτασε τους 24 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Οι παίκτες του Γ.Διαμαντάκου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25 – 14. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως ο ΑΟ κράτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 6 πόντους στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 36 – 36 στο 25ο λεπτό, όμως ξανά ο ΑΟ πήρε προβάδισμα 3 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι Αγρινιώτες ανέβασαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 60 – 50.
Δεκάλεπτα: 14 – 25, 14 – 9, 15 – 12, 7 – 14.
Διαιτητές: Ντούρας – Ελευθεριάδης.
Α.Ο.Κ. ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 2, Σιδερίδης, Γεωργιανός 4, Κεμανετζής, Τοπάλης, Φώτογλου 6(2), Γκάτζιας 17(3), Θολιώτης, Κακιούζης 21.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 13(1), Μπερερής 8, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 12(2), Γκρέκας 10(2), Κυριλής Δ., Τάσσος 3(1), Κασαμπαλής 10, Μήτσου 4, Σταύρου, Ρέντζιος, Τάγκας.
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
Χαρίλαος Τρικούπης – Ελίμεια 76-60
Χαλκηδόνα – Τιτάνες Παλαμά 85-71
Στρατώνι – Καβάλα 59-65
Φάρσαλα – Ασπίδα Ξάνθης 67-62
Ικαροι Σερρών – Αγρίνιο 50-60
Ερμής Λαγκαδά – Ανατόλια 74-67
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Γέφυρα 65-66
Ρεπό το Πευκοχώρι
Βαθμολογία (σε 17 αγώνες):
1. Καβάλα 29 (13-3)
2. Χαρίλαος Τρικούπης 29 (13-3)
3. Ίκαροι Σερρών 28 (12-4)
4. Ανατόλια 26 (10-6)
5. Ερμής Λαγκαδά 26 (10-6)
6. Πευκοχώρι 25 (10-5)*
7. Φάρσαλα 25 (9-6)
8. Αγρίνιο 24 (8-8)
9. Στρατώνι 24 (8-8)
10. Μαχητές Δόξας Πεύκων 23 (7-9)
11. Ασπίς Ξάνθης 22 (6-10)
12. Γέφυρα 21 (6-9)*
13. Χαλκηδόνα 20 (4-12)
14. Ελίμεια 18 (2-14)
15. Τιτάνες Παλαμά 17 (1-15)
(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο
18η αγωνιστική (17/2):
Τιτάνες Παλαμά-Χαρίλαος Τρικούπης
Καβάλα-Χαλκηδόνα
Ασπίς Ξάνθης-Στρατώνι
Αγρίνι0-Φάρσαλα
Ανατόλια-Ίκαροι Σερρών
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Ερμής Λαγκαδά
Πευκοχώρι-Γέφυρα
Ρεπό: Ελίμεια