Παρασκευή, 7 Αυγούστου, 2020

Σπουδαίο διπλό για τον ΑΟ Αγρινίου στον Λαγκαδά

4ος στον όμιλο Βορρά της Β’ Εθνικής ο ΑΟ Αγρινίου.

ao-agriniouΓια τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε στον Λαγκαδά τον τοπικό Ερμή με σκορ 65 – 61. Με αυτή τη νίκη  έφτασε τις 8 συνολικά και 5 εκτός έδρας ανεβαίνοντας στους 21 βαθμούς και την 4η θέση στην οποία ισοβαθμεί με Καρδίτσα και Ανατόλια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τον ΑΟ Αγρινίου να έχει μικρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3, όμως ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 2 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών και με 7 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση η ομάδα του Αγρινίου πήρε την πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14 – 15, 27 -31, 45 – 47, 61 – 65.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντούρας.

Μ.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Καντάρκος 19, Μάρουσιτς 6, Ακεψιμαΐδης 6, Πηλικούδης 4, Παρίτσης 11(3), Καϊκλής 5(1), Νώτης 5, Ελευθεριάδης 5(1).

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Μπερερής 11(1), Τάσσος 11, Τασόπουλος 12(1), Πουρνάρας, Μπαρούχας 3(1), Σταμούλης, Γκρέκας 7(1), Μήτσου 4, Γκόβας 13(3), Μακρής 4.