Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου, 2021

Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις της νίκης του Παναιτωλικού επί της ΑΕΛ

Σε ένα παιχνίδι με πανέμορφο ρυθμό, πολλές φάσεις και τρία γκολ ο Παναιτωλικός κατόρθωσε να επιβληθεί της ΑΕΛ με 2-1 στο Αγρίνιο, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είδε το γκολ του Ντίαζ νωρίς νωρίς να ακυρώνεται ως χέρι με χρήση VAR.

Στο 16’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιάκολις, ο Βέργος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 29’ η ομάδα του Αγρινίου είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ, όταν ο Ντίας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από το Μιχαήλ, αλλά ο Αριγίμπι δύο φορές δεν βρήκε στόχο. Στην πρώτη εκτέλεση απέκρουσε ο Νάγκι αντικανονικά και στη δεύτερη ο επιθετικός του Παναιτωλικού σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 87’ ο Βέργος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος από τον Ζίζιτς) ευστόχησε κάνοντας το 2-0. Η ΑΕΛ μείωσε με κεφαλιά του Γιουνές στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ (76’ Μελίσσας), Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ταχάρ (76’ Περέιρα), Ντίας, Γιάκολις (68’ Αρσούρα), Αριγίμπι (57’ Μεντόσα), Βέργος

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης (60’ Γλυνός), Μιχαήλ (86’ Γιουνές), Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντουρμισάι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος, Τρούγιτς (86’ Μούζεκ).