Τρίτη, 24 Νοεμβρίου, 2020

Περίπατος για τον ΑΟ Αγρινίου το ντέρμπι

Σε έναν υγιεινό περίπατο για τον πρωταθλητή ΑΟ Αγρινίου εξελίχθηκε το τοπικό ντέρμπι του Αγρινίου ανάμεσα στον γηπεδούχο Παναιτωλικό και τον ΑΟ Αγρινίου που τέλειωσε με 45-96. Κανένας δεν περίμενε να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα καθώς η δυναμικότητα των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη.

Το παιχνίδι είχε και μεγάλους απόντες και από τις δύο πλευρές , από τον Παναιτωλικό δεν αγωνίστηκαν οι Δάρλας, Σταυρόπουλος και Παπαγεωργίου ενώ από το Α.Ο.Α. οι Γεωργούλας και Τσιαμάκης λόγω τραυματισμών και ο Σταμουλάκης (ίωση απο το προηγούμενο Σαββατο μετα τον αγώνα με τον Άτλαντα Πρέβεζας ).

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΟ Αγρινίο από το πρώτο λεπτό μπήκε δυνατά επιβάλλοντας τον ρυθμό του στην επίθεση ενώ η άμυνά του δεν ήταν όσο πιεστική μπορούσε με αποτέλεσμα να δεχθεί κάποια εύκολα καλάθια που δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει από νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όταν η άμυνα το Α.Ο.Α. γύρισε στα γνωστά της επίπεδα η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 44 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με σκορ 30-74. Έτσι ήρθε η φυσιολογική διαφορά των 51 πόντων στο τέλος του παιχνιδιού με τον ΑΟ Αγρινίου να θέλει να κλείσει , και όπως όλα δείχνουν θα κλείσει , την κανονική περίοδο αήττητος.

Δεκάλεπτα: Α: 14-21 Β:11-22 Γ:5-31 Δ:13-22

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Καραπιπέρης): Σωτηρόπουλος 8, Καποδίστριας 9, Τσιτσικάος 4, Φωτιάδης 6, Σώκος 9, Μαυρομάτης Ι. 7, Δάρλας

Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Διαμαντάκος): Ρέντζιος Ν. 3(1), Σταυρόπουλος 16, Μπαρούχας 17(2), Λαμπρόπουλος 19, Ρέντζιος Β. 16, Τεπετίδης 21(2), Τσάσσης 2