Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου, 2020

O ΑΟ Αγρινίου συνέτριψε το Στρατώνι (φωτό)

22Επανάληψη του αγώνα έγινε σήμερα μεταξύ του Α.Ο.Αγρινίου και του Στρατωνίου και οι φιλοξενούμενοι μάλλον θα μετάνιωσαν την ένσταση που έκαναν και που προκάλεσε την επανάληψη του αγώνα. Η ομάδα του Αγρινίου ήταν καταπληκτική από το πρώτο λεπτό και διέλυσε την ομάδα της Χαλκιδικής με 71-53. Ο ΑΟΑ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι. Με καλύτερους τους Αναστασάκη και Γεωργούλα προηγήθηκε με 20-12 στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου πήρε πολλά απο παιδιά που ήρθαν απο τον πάγκο (Μπαρούχα, Κυριλής, Σκαρλάτος) και με αιχμή του δόρατος την άμυνα προηγήθηκε με 44-24 στο ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος. Μείωσαν σε 54-41 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αλλά ο ΑΟΑ με τον Μπερερή να  “τρυπάει” την άμυνα του Στρατωνίου με όποιον τρόπο ήθελε στα τελευταία δέκα λεπτά έφτασε στην ευρεία και δίκαιη νίκη με 71-53.

Χωρίς υπερβολή όσοι αγωνίστηκαν ήταν καλοί για την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη. Προσέφεραν όλοι σε πολλούς τομείς που δεν αντικατοπτρίζονται απο τους πόντους. Για την ιστορία ο Γεωργούλας είχε 16 πόντους, ο Μπερερής 14 και ο Αναστασάκης 10. Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή στο ΔΑΚ Αγρινίου με αντίπαλο την Ευκαρπία.

Δεκάλεπτα:Α:20-12 Β:44-24 Γ:54-41 Δ:71-53

Α.Ο.Αγρινίου(Μυριούνης): Μήτσου 4, Κυριλής 4(1), Μπερερής 14, Παραπούρας 5(1), Σκαρλάτος 5(1), Ναούμης 7(1), Γεωργούλας 16(1), Αναστασάκης 10, Πουρνάρας 2, Μπαρούχας 5, Κόκκιος